пʼятницю, 23 вересня 2016 р.

Людина і натовп.


            
«Людина і натовп.»
  
Тема: Небезпеки, що загрожують життєдіяльності громадян. Людина та натовп.
Види натовпів. Правила поведінки для збереження свого життя в місцях великого скупчення людей.
Мета:  Учні повинні зрозуміти значення натовпу і поведінку окремої людини в ньому, знаходити шляхи виходу, уникати натовпу агресивного характеру
Тип заходу: Засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.
Обладнання: Ілюстрації до теми, пам’ятка, таблиця, індивідуальні тестові завдання, іграшки, музичний супровід.


Хід уроку

I. Організація класу
- Діти, сьогодні у нас присутні гості. Будь ласка, поверніться і привітайтесь.

II. Мотивація навчальної діяльності
1. Інсценування уривку з української народної казки «Рукавичка» (під музику)
        - Уривок з якої казки ви зараз побачили?
        - Що сталося з героями казки? Чому?
        - А як ще можна назвати такі небезпечні події?
        - Що виникає під час таких ситуацій?
        - Якими словами можна замінити вираз «масова паніка»?


2. Завдання на асоціацію
Діти, у вас на столах лежать листочки. Напишіть на них 5 слів-асоціацій, які виникають у вас, коли ви чуєте слово «натовп». Це можуть бути емоції, поняття, образи, різні слова.
На цю роботу 2 хвилини.

 

 

 
 


                                                        
 





         Заповнення таблиці.
3. Звернення-розповідь вчителя
Будь-який куточок нашої планети Земля тепер доступний кожній людині. І якщо ти мешкаєш навіть у маленькому населеному пункті, ти можеш поїхати в Австралію, де бушують пожежі, чи в Індонезію, де не так давно під час стихійного лиха загинуло багато місцевих жителів і туристів. Можеш потрапити на стадіон, де люди стають непередбачувані. Почастішали випадки, коли люди страждають від таких подій.
Наведемо кілька прикладів.
1975 рік. Москва. Після гри хокейних збірних в Сокольниках у натовпі загинула 21 особа.
1998 рік Львівська область. Після закінчення фільму люди, які вийшли з кінотеатру, утворили натовп. У цьому натовпі загинули діти, багато людей отримали травми.
1999 рік. Мінськ. Після концерту під час зливи, коли люди ринулись у метро, на його східцях загинуло 54 особи.
(Приклади дітей)    


III. Засвоєння нових знань
1. Пояснення вчителя про види натовпів
Натовп – це скупчення великої групи людей, які пов’язані між собою подібністю емоційного стану та спільним об’єктом уваги.
За характером поведінки людини  натовп розділяють на:
Конвенційний – вид натовпу на стадіоні чи у концертному залі, коли люди оцінюють його ніби за домовленністю.
Експресивний – група людей, які хочуть спільно виразити свої почуття (радість, протест, солідарність).
Випадковий – пов’язаний із цікавістю до раптово виниклої події (позитивної – розвага, негативної – аварія).
Діючий – буває панічний, повстанський, агресивний, корисливий.
а)панічний – втеча людей від небеспеки реальної чи уявної (вибух, пожежа, аварія);
б) повстанський – демонстрація, мітинги;
в) агресивний – сліпа ненависть до певного обєкта;
г) корисливий – спроби зайти раніше у транспорт, роздавання подарунків.
 











2. Властивості натовпу
▪ Складається з великої групи людей;
▪ Існує протягом короткого терміну;
▪ Люди в натовпі розміщені досить щільно, в безпосередній близькості один від одного;
▪ Блокується здатність людини адекватно оцінювати ситуацію, блокується воля людини.
3. Розвязання ситуативних задач. «Мозковий штурм»
▪ Що саме головне необхідно знати людині в екстримальних ситуаціях?
▪ Під час проведення масових заходів намагайся не попадати в великі скупчення людей. Чому?
▪ Що ви будете робити, якщо в натовпі вас зібють з ніг?
▪ Чому під час паніки в натовпі треба триматися подалі від вікон, стовпів, поручнів?
▪ Після концерту на стадіоні вас відтіснили від батьків і ви їх не бачите. При виході виник натовп, почалася паніка. Ваша сумка впала. Що ви будете робити?
▪ Для чого потрібні запасні та аварійні виходи?
▪ Які екстремальні ситуації можуть викликати паніку?

IV. Фізкультхвилинка
Виконується під музику з рухами дітей
Добре те, що сонце світить!
Добре те, що віє вітер!
Добре те, що цей ось ліс
Разом з нами ріс і ріс!
Добре, що у нашій річці
Чиста, не брудна вода!
І мене матуся рідна
Після школи зустріча!
Добре гратися надворі!
Добре вчитися у школі!
Добре плавати в ставку!
Добре те, що я живу!

V. Осмислення обєктивних звязків у вивченому
1. Проведення тренінгу по групах
(Надаються ілюстрації)
I група – поведінка на стадіоні.
II група – поведінка демонстрації.
III група – поведінка під час проведення новорічних свят.
Учням надаються листки-малюнки з зображенням ситуації.
Написати 3-4 поради, як себе поводити  в цих ситуаціях для учнів 1-го класу.
2. Перевірка міркувань кожної групи
Кожна група розмірковує: як би вони себе повели при ускладненні ситуації в різних місцях.

VI. Узагальнення та систематизація
1. Скласти пам’ятки поведінки у місцях великого скупчення людей
▪ Зберігайте спокій, дійте розумно, розсудливо. Якщо натовп рухається, ідіть «за течією» , якщо нерухомий – вийдіть з нього, застосовуючи прийоми психологічного впливу;
▪ Заспокоюйте людей біля вас, не піддавайтеся паніці;
▪ Якщо потрапили у натовп, ідіть туди, де менша щільність людей. Ніколи не йдіть проти натовпу;
▪ Не говоріть поганих слів, ні з ким не сваріться, не конфліктуйте;
▪ Якщо потрапили у натовп, застібніться, зніміть окуляри, шарф, покладіть у  кишені все необхідне. Зніміть черевики на високих підборах;
▪ Тримайтеся подалі від скляних вітрин, парканів, турнікетів;
▪ Якщо щось упало – не намагайся його підняти. Життя дорожче, і головне – не впасти;
▪ Якщо впали, згорніться клубочком і при першій можливості сконцентруйтесь і підведіться, випрямтесь та рухайтеся по ходу руху людей.
2. Розгляд проблемних ситуацій
а) За ілюстраціями;
    - Чия поведінка у натовпі може привести до травм?
б) Проведення гри «Врятуйте друзів».

VII. Підсумок
1. Проведення тесту «Правила поведінки в екстремальних ситуаціях»
۝  Суворо дотримуйся вказівок учителя або інших дорослих;
۝  Якщо натовп потяг тебе – не чини опору, не намагайся йти проти натовпу;
۝  Потрапив у натовп – намагайся не впасти;
۝  Звільни руки від речей і захищайся піднятими ліктями;
۝  У будь-якій спосіб дістанься виходу;
۝  Чіпляйся руками за все нерухоме;
۝  Допоможи молодшим і слабкішим за тебе;
۝  Намагайся підняти речі, що впали;
۝  Якщо не зміг утриматися на ногах і впав, швидко піднімайся;
۝  В місцях великого скупчення людей ніколи не можна піддаватися паніці;
۝ Якщо ви йдете на стадіон, треба надіти взуття на високих підборах;
۝ В екстремальних ситуаціях люди контролюють свою поведінку.
2. Взаємоперевірка робіт, оцінювання
3. Заключне слово вчителя
  У житті не все бува безхмарно,
  Не всі привітні, щирі, вдячні.
  І треба нам чинити гарно,
  Розумно, правильно й обачно.


Немає коментарів:

Дописати коментар