Практична робота.
Моделювання ситуацій
допомоги людям з особливими потребами
Мета.
Формувати уявлення про людей з особливими потребами; ознайомити із способами
допомоги людям з обмеженими фізичними можливостями; вчити надавати моральну
підтримку тим, хто цього потребує; виховувати гуманне ставлення до людей з
особливими потребами.
Хід уроку
I.
Організаційний момент.
II.
Актуалізація опорних знань.
Робота
з віршем.
Поет в колясці
Сиджу в колясці, так
собі сиджу.
Проходять люди,
поглядають косо.
А що я їм у відповідь
скажу?
Для них мій голос зовсім
безголосий.
Усі здорові, ну а я —
такий.
Інакше жити між людей не
можу.
Але мій дух незламний і
палкий —
у ньому сила невичерпна,
Божа.
Ніхто не знає, що в моїй
душі.
Ідуть, минають,
поглядають косо.
Не доброту від вас я
залишив,
а біль, який зневірою
голосить.
Хтось кине гривню, щоби
я не вмер.
А хтось копійку тицьне
мені в зуби.
Такий народець «добрий»
є тепер:
не дасть померти, але
словом згубить.
Та я із тих, що гніву не
несуть
навіть тоді, коли життя
не вдасться.
І попри всю зухвалу мою
суть,
пишу відверто: «Я — поет
в колясці!»
Юрій Титов
—
Про що розповідається у вірші?
—
Чи правильною була реакція перехожих людей на людину в інвалідній колясці?
—
Як ми повинні ставитись до людей з обмеженими фізичними можливостями?
III.
Вивчення нового матеріалу.
1.
Оголошення теми і мети уроку.
2.
Бесіда.
У
повсякденному житті ми зустрічаємо людей, які мають певні фізичні вади. Часто
ці люди дуже сильні духовно, незламні. Адже незважаючи на усі перешкоди, з
якими вони зустрічаються щодня, не втрачають віри і сили волі. Ми повинні
допомагати таким людям долати усі труднощі і пам’ятати, що вони такі ж, як і
ми: хочуть вчитися, радіти, відпочивати, спілкуватись із друзями, захоплюватись
красою природи.
—
Чи є серед ваших знайомих люди з особливими потребами?
—
Як ви їм допомагаєте?
3.
Робота з підручником.
Розгляньте
малюнок на с. 87. Поясніть, як повинні вчинити діти у цій ситуації.
4.
Розповідь.
Діти
з фізичними обмеженими можливостями мають право на особливу увагу й піклування
дорослих і держави. Про це записано у Конвенції про права дитини.
Стаття
23. Неповноцінна в розумовому або фізичному відношенні дитина має вести
повноцінне і достойне життя в умовах, які забезпечують її гідність, сприяють
почуттю впевненості в собі і полегшують її активну участь у житті суспільства.
5.
Практична робота.
Моделювання
ситуацій допомоги людям з особливими потребами (у підручнику с. 88).
Об’єднайтеся
в три групи. Змоделюйте наведені ситуації. Назвіть способи допомоги людям з
особливими потребами.
Перша
група. У клас має прийти новий учень з обмеженими можливостями пересування (під
час ходи він використовує палицю). Як ви його зустрінете? Як будете
спілкуватися на перервах?
Друга
група. Одноліток з вадами слуху пропонує товаришувати. Яку відповідь він може
почути? Чи можуть у вас бути спільні інтереси?
Третя
група. Клас готується до конкурсу інсценізації байок Леоніда Глібова. У вашій
групі бере участь дівчинка з порушенням мовлення (у неї сильне заїкання). Якими
будуть ваші пропозиції щодо її ролі в конкурсі?
6.
Мозковий штурм.
Складання
пам’ятки «Як поводитись, коли поруч із тобою живуть люди з особливими
потребами».
Діти
пропонують свої правила, рекомендації. Усе вчитель записує на дошці. На роботу відводиться
6 хв. Після цього колективно обговорюють усі правила, складають пам’ятку.
IV.
Закріплення вивченого матеріалу.
1.
Робота в зошиті.
2.
Робота з віршем.
Татова порада
Хлопчина вбіг із двору в
хату,
до тата голосно гука:
— А я провідав у лікарні
свого найкращого дружка.
Тож правда, тату, я —
чутливий
і маю серце золоте?
Замисливсь тато на
хвилину
і так сказав йому на те:
— Коли тебе в тяжку
хвилину
людина виручить з біди,
про це добро, аж поки
віку,
ти, синку, пам’ятай
завжди.
Коли ж людині щиросердно
ти зробиш сам добро
колись, —
про це забудь, аж поки
віку,
мовчи й нікому не
хвались!
Лідія Компанієць
—
У чому полягає татова порада?
3.
Робота з прислів’ям.
•
Людина починається із добра.
V.
Підсумок уроку.
—
Як ми повинні ставитись до людей із особливими потребами?
Перегляд
відеоролика про допомогу дітям із особливими потребами (матеріал на диску).
Немає коментарів:
Дописати коментар